Legatmodtagere 2000 - 2017

● retur forside             

2017

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Arkitekterne Ben Clement & Sebastian de la Cour (benandsebastian) til deltagelse i
kintsukoroi kursus i Nara, Japan

Arkitekt Anton Ryslinge til studieophold i FN habitat i Nairobi

Tekstilkunstner Siff Pristed Nielsen til materialeudgifter i forbindelse med værksproduktion

under studieophold på Statens Værksteder for Kunst

C | Udstillingsvirksomhed

Arkitekterne Pi Fabrin & Tobias Grumstrup Lund Øhrstrøm til materialeudgifter, værkproduktion
i forbindelse med planlagt deltagelse i Forårsudstillingen på Charlottenborg 2018

2016

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Arkitekt Allan Bech Hansen til studieophold i Spanien

Violinbygger Noémie Viaud til studieophold i U.S.A

Tekstildesigner Karina Nielsen Rios til studieophold i Peru

C | Udstillingsvirksomhed

Væver Ane Henriksen til materialeudgifter, værkproduktion i forbindelse

med udstilling på Heltborg Museum, Thy

Billedkunstner Marianne Jørgensen til værkproduktion (bronzestøbning)

i forbindelse med udstillingsprojekt i skulpturlandsby Selde

2015                  

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Arkitekt Troels Rugbjerg

Arkitekt Sine Emilie Haack Lindholm

C | Udstillingsvirksomhed

Keramiker Charlotte Thorup til materialeudgifter, værkproduktion i forbindelse med separatudstilling,
Ann Linnemann Studie Galleri i 2016

Arkitekt Amanda Betz til produktionsomkostninger, værkproduktion i forbindelse med udstilling,
Galleri Superobjekt i maj-juni 2015

2014                  

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Stoftrykker og designer Bente Hammer
Arkitekt Rikke Jørgensen

Arkitekt Frederik Petersen

C | Udstillingsvirksomhed

Keramiker Lise Seier Petersen til dækning af materialeudgifter i forbindelse med udstillingsprojektet

”Ingen kan stige ned i den samme flod to gange – 99 lerkar tilegnet Heraklit” på Silkeborg Bad.

2013                  

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Arkitekterne Karianne Halse og Espen Lunde Nielsen

Arkitekt Gitte Juul

Arkitekt Jakob Ingemansson

C | Udstillingsvirksomhed

Keramiker Lis Ehrenreich til udstilling med billedkunstner Poul Pedersen på Udstillingssted North

Keramikerne Karen Kjældgaard-Larsen og Tine Broksø til udstilling hos Copenhagen Ceramics

2012                  

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Keramiker Mette Maya Gregersen

Cand. arch. Anne Haaning

B | Studerende

Anne Lykke-Nielsen-Kudsk, Det Kgl. Kunstakademis Designskole Bornholm

Trine Bøhm, tekstilformidler-studerende

C | Udstillingsvirksomhed

Keramiker Helle Hove til udstilling i Rundetårn med billedkunstner Hellen Lassen

2011                  

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Lasse Folke Pedersen, møbelsnedker

B | Studerende

Margret Matthiasdottir, Kunstakademiets Arkitektskole

C | Udstillingsvirksomhed

Glaskunstner Stine Bidstrup, til separatudstilling på Glasmuseet Ebeltoft.

2010                  

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Henrik Ingemann Nielsen, arkitekt & Lars de Place Bjørn, møbelsnedker

Pipaluk Lake, glas- og tekstilkunstner

B | Studerende

Tim Thikaj, Kunstakademiets Arkitektskole

C | Udstillingsvirksomhed

Keramiker Barbro Åberg, til separatudstilling på Keramikmuseet Grimmerhus.

2009

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Laura Helene Højring, arkitekt m.a.a.

Hans Christian Madsen, tekstildesigner

B | Studerende

Trude Mardal, Kunstakademiets Arkitektskole

Tue Clausen, Aarhus Arkitektskole

Rune Madsen, Aarhus Arkitektskole

C | Udstillingsvirksomhed

Anne-Grete Duvald, designer MDD, til udstillingen ”Second Nature” i Rundetårn.

2008                  

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Lotte Elkiær & Ane Ebbeskov Olsen, arkitekter m.a.a.

B | Studerende

Søren Johansen, Kunstakademiets Arkitektskole

C | Udstillingsvirksomhed

Mai Therese Ørsted, glaskunstner, designer MDD, til udstilling på Gudhjem Museum.

2007                  

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Helle Vibeke Steffensen, bygningskeramiker

B | Studerende

Victoria Diemer Bennetzen, Arkitektskolen Aarhus

C | Udstillingsvirksomhed

Tyge Axel Holm, designer, til separatudstilling på Bornholms Kunstmuseum.

2006                  

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Stephan Gustin, arkitekt m.a.a.

Boris Brorman Jensen, arkitekt m.a.a.

B | Studerende

Simon Irgens-Møller, Arkitektskolen Aarhus

C | Udstillingsvirksomhed

Tora Urup, glaskunstner, til udstillingen ‘Glasss’ på

Holstebro Kunstmuseum og Kunstindustrimuseet, Kbh.

2005                      

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Glaskunstner Jacob B. Lungholt

Arkitekt m.a.a. Magnus Gabrielsen

B | Studerende

Jan Yoshiyuki Tanaka, Arkitektskolen Aarhus

C | Udstillingsvirksomhed

Chris Thurlbourne, arkitekt m.a.a. og billedkunstner Barnabas Wetton

til udstillingen ‘TRACE’ på Kunstmuseet Trapholt, Kolding

Keramiker Barbro Åberg til separatudstilling på Galleri Nørby, Kbh.

2004                      

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Arkitekt m.a.a. Alexandra Thygesen

B | Studerende

Laura Barüel, Danmarks Designskole, København

Kira Snowman, Kunstakademiets Arkitektskole, Kbh.

Nana Diercks, Kunstakademiets Arkitektskole, Kbh.

C | Udstillingsvirksomhed

Væver Grethe Sørensen til separatudstilling på Sønderjyllands Kunstmuseum

Arkitekt m.a.a. Osamu Fujimori til udstilling på Vadstrup 1771, Samsø

2003                      

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Glaskunstner Susanne Jøker Johnsen

B | Studerende

Rikke Kirstine Larsen, Kunstakademiets Arkitektskole, Kbh.

Christina Augustesen, Kunstakademiets Arkitektskole, Kbh.

Claus Herreborg, Glas & Keramikskolen på Bornholm

Mariko Wada, Designskolen i Kolding

C | Udstillingsvirksomhed

Tekstilkunstner Lisbet Friis til separatudstilling på Kunstindustrimuseet, Kbh.

2002                      

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Arkitekt m.a..a. Brian Rasmussen

B | Studerende

Jonas Rune Sangberg, Kunstakademiets Arkitektskole, Kbh.

Karen Nyholm, Glas & Keramikskolen på Bornholm

C | Udstillingsvirksomhed

Udstillingen AGGREGAT v. arkitekt m.a.a. Hans Feldthusen

på Arkitektskolen i Aarhus

Udstillingssted for Ny Keramik på Galleri Nørby v.

Bente Skjøttgaard og Turi Heisselberg Pedersen

2001                                               

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Tekstildesigner MDD Ane Lykke              

B | Studerende

Heidi Svenningsen, Arkitektskolen i Aarhus

Bodil Veibæk, Arkitektskolen i Aarhus

Jenny Skrufserud, Glas & Keramikskolen på Bornholm

Louise Vilsgaard, Designskolen i Kolding

Mikala Mortensen, Guldsmedeskolen, Kbh.

C | Udstillingsvirksomhed

Udstillingen FORMAT i Rundetårn v. tekstilkunstnerne

Anne-Birgitte Hansen; Hanne Foss Brink; Merete Erbou Laurent;

Helene Vonsild; Helle Trolle og Anne Louise Bang, samt

smykkekunstnerne Birgitte Støvring; Mette Østberg og Mette Vivelsted.

2000                                               

A | Arkitekter og kunsthåndværkere

Ikke uddelt

B | Studerende

Hanne Gundelach Kjeldsen, Kunstakademiets Arkitektskole, Kbh.

Ulrika Connheim, Kunstakademiets Arkitektskole, Kbh.

Tine Nygaard Jakobsen, Glas & Keramikskolen på Bornholm

Louise Gaarmann, Danmarks Designskole, Kbh.

Per Bo Madsen, Arkitektskolen i Aarhus

C | Udstillingsvirksomhed

Udstilling på Agerholm Galleri og Skulpturpark v. Pernille og

Jens Bjørgulf Agerholm med arbejder af tekstilkunstner Kim Naver

og keramikerne Peder Rasmussen og Jane Reumert